Procesor koordynuje pracą podzespołów i odpowiada za prawidłowe przeprowadzanie procesów. Sercem procesora jest monokryształ krzemu, na którym znajdują się warstwy z półprzewodników. Same obwody procesora wykonane są z miedzi lub aluminium. Z tych materiałów tworzone są układy sterujące, jednostka arytmetyczna oraz zespół rejestrów. Elementy te odpowiadają za prawidłowe przetwarzanie danych. Procesor analizuje informacje – korzystając z szybkich, logicznych i opartych na arytmetyce obliczeń – a następnie przesyła wyniki do pamięci komputerowych. Posiada też własną podręczną pamięć, w której czasowo przechowuje dane, potrzebne przy przeprowadzaniu aktualnych procesów. Procesor jest odpowiedzialny również za prawidłowe funkcjonowanie liczników samochodowych. Jednak dość często ulegają uszkodzeniu. Powodują ciągłe podświetlenie ekranu lub wprost przeciwnie brak tego podświetlenia. Jeszcze bardziej kłopotliwe i irytujące jest miganie LCD w samochodzie. Z wskaźnika w takim stanie kierowca nie jest w stanie nic odczytać. Usterkę trzeba naprawić. Pojawia się pytanie wymieniać czy naprawiać procesor?
Jeśli mamy tzw. smykałkę do elektroniki możemy próbować wlutować się kabelkami w układ i ponownie programować. Niestety sprawdzić, czy układ jest sprawny nie da się po takiej próbie naprawy, a niektórych układów z pewnymi maskami nie można zaprogramować w ten sposób. Dlaczego? Bo potrzebne jest wlutowanie i przetestowanie w określonym programatorze dla tego konkretnego typu układów. A takie programatory potrafią być drogie. W takiej sytuacji…
Warto wymienić procesor I kupić go od zaufanego, sprawdzonego dystrybutora. W led-pixel.com znaleźć można oryginalny Procesor Motorola MC68HC908AZ60 CFU 2J74Y. Jakość tego podzespołu została przez LCD-PIXEL wielokrotnie potwierdzona. Będzie właściwie i długo funkcjonował w przeciwieństwie do tańszych, ale gorszych chińskich zamienników. Procesor Motorola montowany jest w szeregu licznikach, np.: Mercedes Vito (Magneti Marelli), Audi A3/A4/A6/TT (Jaeger / Magneti Marelli) i wiele innych.